Szanowni Klienci,
przypominamy, że certyfikat ZUS dla lekarzy jest ważny 5 lat. Po tym okresie wygasa i konieczne jest pobranie nowego.
Jak sprawdzić na PUE ważność certyfikatu ZUS dla lekarzy
Okres ważności mogą Państwo sprawdzić z poziomu oprogramowania SoftMedica.
Należy na koncie lekarza wybrać opcję Narzędzia/ Ustawienia użytkownika/ zakładka certyfikat ZUS/ Informacja. Wówczas wpis „Nieważny po” informuje nas o dacie ważności certyfikatu.
Drugą opcją jest sprawdzenie okresu ważności certyfikatu na swoim profilu na PUE ZUS w zakładce Certyfikaty.
W oknie głównym wyświetla się informacja o dacie ważności certyfikatu. Jeśli certyfikat wygasł, to w oknie pojawia się komunikat: „Nie masz ważnego certyfikatu. Możesz wystąpić o jego wydanie”.
Na 14 dni przed upływem ważności certyfikatu ZUS informuje poprzez SMS-em lub mailem (według danych kontaktowych, które zostały podane przy wnioskowaniu o poprzedni certyfikat) o zbliżającym się terminie wygaśnięcia certyfikatu.
Jak wystąpić o certyfikat ZUS
Na 28 dni przed upływem ważności certyfikatu można złożyć wniosek o wydanie kolejnego – ważnego na 5 lat. Nowy certyfikat można pobrać w każdej chwili, nie ma na to terminu. Aby wystąpić o nowy certyfikat:
- Zaloguj się na PUE ZUS i przejdź do zakładki Lekarz, a następnie otwórz okno Certyfikat ZUS.
- Wyświetli się komunikat, że certyfikat jest nieważny lub że zbliża się termin wygaśnięcia certyfikatu. Wybierz przycisk [Tak, chcę dostać certyfikat].
- Wyświetli się okno z danymi. Imię i nazwisko lekarza uzupełnią się automatycznie.
- Podaj e-mail lub telefon oraz ustal hasło.
- Zaakceptuj regulamin.
- Kliknij przycisk [Wyślij wniosek] i zatwierdź otrzymany komunikat. Certyfikat zostanie wystawiony w ciągu kliku minut.
Jak pobrać certyfikat ZUS
Po otrzymaniu informacji, że certyfikat jest gotowy:
- w zakładce Certyfikaty ZUS pobierz plik z certyfikatem,
- zapisz certyfikat na swoim komputerze w miejscu, gdzie będzie można z niego łatwo korzystać.
Plik z certyfikatem można pobrać tylko raz. Można go przenieść na nośnik zewnętrzny, np. pendrive, lub zapisać w innym miejscu, na innym komputerze, gdzie lekarz wystawia e-ZLA.
Jeżeli certyfikat wygaśnie, a lekarz nie pobierze nowego, to nie będzie mógł podpisywać dokumentów certyfikatem ZUS. Zwolnienia lekarskie lekarz może podpisywać również za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego.